ՄԽԻԹԱՐ ԱԲԲԱՀԱՅՐ` Մխիթարեան միաբանութեան հիմնադիրը (52)
52.- ՄԵԹՈՆԻ ՎԱՆՔԻՆ ՇԻՆԱՐԱՐՈՒԹԵԱՆ ՍԿԶԻԲԸ
Մխիթարի եւ իր հետեւորդներուն շնորհուած հողատարածքին վրայ վանք եւ եկեղեցի կառուցելու երեք տարուան պայմանաժամը լրանալու վրայ էր եւ տակաւին ոչ մէկ հնարաւորութիւն ստեղծուած էր կառուցապատումը սկսելու համար։
Մխիթար ամբողջովին Աստուծոյ վրայ վստահացած՝ 1706 տարուան Մարտ ամսուն կը ձեռնարկէ շինարարութեան, որմնադիրներուն հետ պայմանաւորուելով անձամբ հարկաւոր շինանիւթը ապահովել, իսկ իրենց աշխավարձը վճարել միայն երբ վանքի մէկ թեւը աւարտած ըլլային։ Այսպիսի դաշինքով՝ Մխիթար ժամանակ կ՚ուզէր շահիլ, որպէսզի մինչ շինարարութեան աւարտը՝ կարենար պէտք եղած գումարը հայթայթել՝ արեւելքէն խոստացուած ողորմութիւններով եւ պատարագուցներով։ Արդարեւ, վանքի ամբողջական շինարարութիւնը կը նախատեսէր 1500 դահեկանի, այսինքն մարչիլի ծախս մը։ Մխիթարի ձեռքը այդ գումարը չկար, սակայն Եւդոկիոյ հաւատացեալները հանգանակութիւն ըրած էին միաբանութեան համար եւ պատարագուցներ յատկացուցած էին, որոնց ընդհանուր գումարը 1300 դահեկանի կը հասնէր։ Հետեւաբար, ժամանակի կը կարօտէր՝ այդ գումարը ձեռքը ունենալու համար։ Ուստի, կառուցապատողներուն հետ պայմանագիր կը կնքէ եւ կը համաձայնի 300 մարչիլ վճարել՝ երբ բնակելի առաջին մասնաշէնքը աւարտուն վիճակով իրեն յանձնէին։
Մարչիլը՝ մարչիլլի կոչուած Վենետկեան Ս. Մարկոսի առիւծի նկարով արծաթեայ մանրադրամն է, որ 5-6 կրամ կը կշռէր եւ կը համապատասխանէր Վենետկեան մէկ դրամի։ Ծովային տնտեսութեան հիմնական գործօններէն էր եւ «Սահմանային արժոյթ» կը համարուէր, որովհետեւ Վենետիկի Հասարակապետութիւնը հատած էր այն տէրութեան անդրծովեան կալուածներուն համար, այսինքն արեւելքի տիրոյթներուն՝ Մորէայի եւ Յոնիական կղզիներու վաճառականութեան համար։ Համեմատական հաշուարկներով 300 մարչիլը մերօրեայ շուրջ 35,000 Եւրոյի կը համապատասխանէ։
Մխիթար շինանիւթը ապահովելու համար անցորդ հայ վաճառականի մը հետ կը համաձայնի եւ 500 դահեկան կ՚առնէ իրմէ, պարտամուրհակ մը ստորագրելով, որպէսզի Հ. Մանուէլ, որ Եւդոկիա կը գտնուէր, այդ վաճառականին փոխհատուցէր իր մօտ գտնուող ողորմութեան եւ պատարագուցներու գումարէն։
Այսպէս շինանիւթը պատրաստ ըլլալով բանուորները անմիջապէս աշխատանքի կը լծուին։ Սակայն Եւդոկիայէն նամակով մը կը գուժեն թէ միաբանութեան խոստացուած դրամները չկային, որովհետեւ չարախօսներու ջանքերով բարերարները ետ պահանջած էին եւ Հ. Մանուէլ միայն մասամբ կրցած էր վճարել այն պարտամուրհակը որ հայ վաճառականը ներկայացուցած էր Մխիթար Աբբահօր ձեռագրով։