BEYNƏLXALQ İNSAN QARDAŞLIĞI GÜNÜ VƏ 2026-CI İL ÜZRƏ ZAYED İNSAN QARDAŞLIĞI MÜKAFATININ TƏQDİM EDİLMƏSİ MÜNASİBƏTİLƏ PAPA XIV LEO-NUN MÜRACİƏTİ
Əziz qardaşlar və bacılar,
Böyük sevinc və ümidlə dolu bir qəlblə bu gün mən sizə ilk dəfə olaraq Beynəlxalq İnsan Qardaşlığı Günü və Papa Fransisklə Böyük İmam Əhməd Əl-Tayyib tərəfindən İnsan Qardaşlığı haqqında Sənədin imzalanmasının yeddinci ildönümü münasibətilə müraciət edirəm. Bu gün siz insanlığımızda ən qiymətli və ən ümumbəşəri olan dəyəri — Allahın surətində yaradılmış hər bir insanı birləşdirən, qırılmaz bağ olan qardaşlığımızı qeyd edirsiniz.
Bu gün qardaşlığa olan ehtiyac uzaq bir ideal deyil, təcili bir zərurətdir. Biz çoxsaylı qardaş və bacılarımızın hazırda zorakılıq və müharibənin dəhşətlərindən əziyyət çəkdiyi həqiqətini görməməzliyə vura bilmərik. Yadda saxlamalıyıq ki, “hər bir müharibənin ilk qurbanı insan ailəsinin qardaşlığa olan fitri çağırışıdır” (Fransisk, “Fratelli Tutti” ensiklikası, 3 oktyabr 2020, 26). Birlikdə sülh qurmaq arzusunun tez-tez “köhnəlmiş bir utopiya” kimi rədd edildiyi bir zamanda (eyni mənbə, 30), biz inamla bəyan etməliyik ki, insan qardaşlığı bütün münaqişələrdən, fərqlərdən və gərginliklərdən daha güclü olan, yaşanan bir reallıqdır. Bu, hörmət, paylaşma və mərhəmətə dair gündəlik və konkret səylər vasitəsilə həyata keçirilməli olan bir potensialdır.
Bu baxımdan, bu yaxınlarda Zayed Mükafatı Komitəsinin üzvlərinə vurğuladığım kimi, “sözlər kifayət deyil” (11 dekabr 2025). Ən dərin inamlarımız davamlı şəkildə real səylərlə bəslənməlidir. Həqiqətən də, “ideyalar və nəzəriyyələr səviyyəsində qalaraq, onları tez-tez və praktik xeyriyyə əməlləri ilə ifadə etməmək, nəhayət, ən əziz ümid və arzularımızın belə zəifləməsinə və sönməsinə səbəb olacaqdır” (“Dilexi Te” Apostol nəsihəti, 4 oktyabr 2025, 119). Qardaşlar və bacılar olaraq, hamımız kənarda qalmaqdan uzaqlaşıb, daha dərin qarşılıqlı mənsubiyyət hissində birləşməyə çağırılırıq (müq. “Fratelli Tutti”, 95).
Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı vasitəsilə biz bu gün həmin dəyərləri “insani xeyirxahlıq və mərhəmətin həqiqi şahidliklərinə” çevirən insanlara ehtiram göstəririk (Zayed İnsan Qardaşlığı Mükafatı Komitəsinin üzvlərinə müraciət, 2026, 11 dekabr 2025). Laureatlarımız — Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri İlham Əliyev, Ermənistan Respublikasının Baş naziri Zati-aliləri Nikol Paşinyan, xanım Zarqa Yaftali və Fələstinin “Taawon” təşkilatı — çox vaxt körpülər qurmaq əvəzinə divarlar tikən bir dünyada ümid toxumu səpənlərdir. Laqeydliyin asan yolunu deyil, həmrəyliyin çətin yolunu seçməklə onlar göstərmişlər ki, ən dərin kök salmış bölünmələr belə konkret fəaliyyət vasitəsilə sağaldıla bilər. Onların fəaliyyəti qardaşlıq nurunun qardaş qırğını qaranlığının üzərində qalib gələ biləcəyinə dair inamın canlı sübutudur.
Sonda bu təşəbbüsə göstərdiyi davamlı dəstəyə görə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Zati-aliləri Şeyx Məhəmməd bin Zayed Əl Nəhyan-a, eləcə də öz baxışı və mənəvi qətiyyəti üçün Zayed Komitəsinə minnətdarlığımı bildirirəm. Gəlin birlikdə çalışmağa davam edək ki, qardaş məhəbbətinin dinamizmi hamı üçün ortaq yol olsun və “digər olan” artıq yad və ya təhlükə kimi deyil, qardaş və ya bacı kimi qəbul edilsin.
Qoy hamımızın Atası olan Allah hər birinizi mübarək etsin və bütün bəşəriyyəti xeyir-dua ilə əhatə etsin.